09:20 Otwarcie konferencji
10:00 – 11:00 React-Query: A declarative state management for React – Efe Behar
In this talk, we will go through What is state management? With what kind of states are we dealing in the browser applications? Which state management strategy suits your React application? A brief description of React-Query, how it works, and how to use it. What are the benefits of React-Query comparing to other solutions? In the end, we will see example usage of React-Query by creating a social network application based on Hive blockchain.
11:00 – 11:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
11:30 – 12:30 Architektura aplikacji w Reakcie czyli Poszukiwania świętego Graala – Michał Taszycki
Jak zaprojektować strukturę plików w aplikacji reactowej? CSS? Sass? Tailwind? Css-in-JS? Jakie przyjąć konwencje? Co z routingiem, autoryzacją i uwierzytelnianiem? A Redux? Jak go pukładać? Jak obsłużyć Rest API? A GraphQL, mikroserwisy, mikrofrontendy, React Native? To pytania, które zadają sobie nie tylko początkujący. Tego Graala poszukują wszyscy. React ma wiele twarzy i nie ma dwóch takich samych aplikacji. Dlatego NIKT nie da Ci prostej odpowiedzi. Ale ta prezentacja da Ci coś więcej. Poznasz konstruktywne sposoby na odkrycie architektury właściwej dla Twojej aplikacji.
12:30 – 13:00 Przerwa na kontakt z Wystawcami
13:00 – 14:00 Development i testing komponentów w Storybooku – Przemysław Spaczek
Storybook to projekt open source który ma przyśpiwszać tworzenie interfejsów użytkownika. Jest sandboxem dla naszych komponentów, który dostarcza narzędzi do ich developmentu i testowania. W czasie prezentacji dowiesz się jak skonfigurować Storybooka i usprawnić testy manualne. Pokażę Ci również jak wykorzystać Storybooka do testów jednostkowych, regresji wizualnej oraz E2E z użyciem Cypressa.
14:00 – 15:00 Długa przerwa na kontakt z Wystawcami
15:00 – 16:00 Don’t Settle on Primitives, Build Abstractions Also Around Your Data – Michał Warda
Defining data structures within your code can be hard. Especially when thinking about your application as a bunch of simple strings and numbers just being printed onto the screen. Even more so, when your toolkit of abstractions consists only of Components (including hooks) like it does in React. In this presentation, I’ll go through a process of creating abstractions around data and UI, and see which of those can bring a lot of value to your app and help to build reusable/composable parts in code.
16:00 – 16:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
16:30 – 17:30 WebAssembly – czy dzisiaj mi się to przyda do pracy? – Benedykt Dryl
Rust, Go, AssemblyScript – wszystko co chcesz wiedzieć o WebAssembly, o co boisz się zapytać.
09:20 Otwarcie konferencji
10:00 – 11:00 Angular Performance – Maciej Hanajczyk
Prezentacja kluczowych technik optymalizacji aplikacji angularowych oraz analiza i praktyczne wskazówki wykorzystania ChangeDetection, pure pipes itp.
11:00 – 11:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
11:30 – 12:30 Modern layouts with CSS Grid – Patryk Jakubowski
Hop aboard the hype train and see what CSS Grid can do for you today. In this quick introduction, tips&tricks kind of talk we will discover the potential of Grid for empowering your daily development, as well as some less know recipes and shortcuts that can help you create better, more responsive layouts faster.
12:30 – 13:00 Przerwa na kontakt z Wystawcami
13:00 – 14:00 Nauka programowania – trudna droga do biegłości – Jakub Lachór
Każdy z nas był kiedyś juniorem, a jeszcze wcześniej kompletnym początkującym. W tej prezentacji chciałbym przyjrzeć się tematowi skutecznej nauki programowania – jakie trudności napotyka się po drodze, dlaczego niektórym się nie udaje, o pułapkach błędnych kół. A przy tym o charakterystykach dobrego tutoriala, potrzebnych umiejętnościach (często mniej zauważanych) i intuicji.
14:00 – 15:00 Długa przerwa na kontakt z Wystawcami
15:00 – 16:00 Firebase: jak zrobić żeby nie piekło? – Grzegorz Moskal, Mikołaj Speichert
Firebase to platforma (prawie) idealna do szybkiego dostarczania produktów na rynek przy niskich kosztach, ale to co działa w małej skali, nie musi działać przy skomplikowanej domenie. Opowiemy o tym jak w Tooploox poradziliśmy sobie z wyzwaniami szybko rosnących projektów opartych na platformie od Google. W skrócie: CQRS, monorepo i DDD w praktyce.
16:00 – 16:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
16:30 – 17:30 Czy programista jest w stanie cokolwiek dowieźć? Czyli kilka słów o tym, jak podejść do realizacji zadań, żeby się nikt nie wk**iał Rafał Piekara
W projektach IT istnieje wiele ról. Są programiści, testerzy, designerzy, project managerzy, no i jeszcze ten nieszczęsny biznes czyli produkt ownerzy i klienci. Dla każdej z tych ról to samo zadania wygląda zupełnie inaczej. Definicja wykonania także jest różnie rozumiana. Sukces odniesie ten projekt, który dojdzie do wspólnego punktu. Poszukajmy razem tej tej drogi do sukcesu prowadzącej do mitycznego już dowożenia zadań, z których każdy będzie zadowolony.
09:20 Otwarcie konferencji
10:00 – 11:00 Serverless w AWS: jak stworzyć i uruchomić aplikację bez potrzeby myślenia o serwerach – Paweł Giemza
Serverless to sposób na opisanie usług, praktyk i strategii, które umożliwiają tworzenie bardziej elastycznych aplikacji, dzięki czemu można szybciej wprowadzać innowacje i reagować na zmiany. W przypadku przetwarzania bezserwerowego, zadania związane z zarządzaniem infrastrukturą, takie jak przydzielanie mocy obliczeniowej i instalowanie poprawek, są obsługiwane przez AWS, dzięki czemu możesz skupić się tylko na pisaniu kodu, który służy Twoim klientom. Usługi bezserwerowe, takie jak AWS Lambda, są wyposażone w automatyczne skalowanie, wbudowaną wysoką dostępność i model rozliczeń typu „płać za wartość”. Lambda to oparta na zdarzeniach usługa obliczeniowa, która umożliwia uruchamianie kodu w odpowiedzi na zdarzenia z ponad 200 natywnie zintegrowanych źródeł AWS i SaaS — a wszystko to bez zarządzania jakimikolwiek serwerami.
11:00 – 11:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
11:30 – 12:30 Kill the mutants – Mateusz Ostafil
Jak poprawić swoje umiejętności testowania front-endu dzięki testowaniu mutacyjnym? Pewnie myślisz, że to temat dla zaawansowanych devów tylko dlatego, że najpierw musisz nauczyć się TDD by ruszyć dalej. To nie prawda. Pokaże ci, że testowanie mutacyjne jest łatwe i bardzo dobre zarówno dla początkujących, jak i starszych programistów.
12:30 – 13:00 Przerwa na kontakt z Wystawcami
13:00 – 14:00 Skąd się bierze Node.js – Cezary Dynak
Postaram się stworzyć klimat z serii How It’s Made, ale w kontekście Node.js, jego procesu kompilacji, releaseów oraz budowania budowania obrazów Docker i embedded. Będziemy mogli także porównać to z podejściem zaproponowanym w Deno i na tej podstawie rozważyć jego szanse na sukces.
14:00 – 15:00 Długa przerwa na kontakt z Wystawcami
15:00 – 16:00 Zaawansowane wykorzystanie React Hooks na przykładach – Mateusz Grzesiukiewicz
W ekosystemie Reacta hooki przyjęły się bardzo dobrze. Większość z nas korzysta z nich na co dzień. Mechanizm tego jak same hooki działają jest bardzo ciekawy i można go na wiele ciekawych sposobów wykorzystywać. W prezentacji przedstawię przykłady „utili” oraz rozwiązań dla waszych code basów bazujących na React Hooks. Ich zaletą jest łatwość z jaką możecie je później dodawać do kolejnych projektów. I nie, nie będzie to kolejna biblioteka, po prostu pokażę wam jak to się robi, a dalej będę liczył na wasz spryt w wymyślaniu kolejnych ciekawych przypadków użycia 🙂
16:00 – 16:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
16:30 – 17:30 PWA A.D. 2021 – co się zmieniło? – Michał Szklarski
Już kilka dobrych lat temu w odpowiedzi na rosnące wymagania użytkowników mobilnych powstał standard PWA. Strona zbudowana zgodnie z PWA zachowuje się jak natywna aplikacja mobilna. Jakie nowinki wprowadził lub planuje w tym kontekście Google, Microsoft, czy nawet Adobe? Co z tego, że Service Worker stał się ulubionym narzędziem systemów do Marketing Automation? Co można jeszcze zrobić dla dobrego mWebu ponad PWA? Zapraszam na moją prezentację – zaktualizuję dla Was wszelkie zagadnienia związane z Progresywnymi Aplikacjami Webowymi.
09:20 Otwarcie konferencji
10:00 – 11:00 Building with confidence – Ricardo Casares, Jefferson Cechinel
A journey thru soft and hard skills that can help you to build better relations and products. A high-level overview from building work agreements with your team, to automation and continuous integration/deployment with focus on the JS ecosystem.
11:00 – 11:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
11:30 – 12:30 Bezpieczeństwo aplikacji frontendowych – najczęściej popełniane błędy i sposoby zabezpieczania aplikacji. – Alicja Pazdur
Na bezpieczeństwo aplikacji składa się wiele czynników: od walidacji formularzy poprzez szyfrowanie danych do aktualnie używanych narzędzi i paczek. Na niemal każdym etapie tworzenia aplikacji ryzykujemy popełnienie błędów, które mogą doprowadzić do wycieku informacji lub stworzyć zagrożenie dla użytkownika. Za bezpieczeństwo aplikacji odpowiadają wszystkie jej warstwy, dlatego warto spojrzeć na to, w jaki sposób możemy je zapewnić po stronie frontu oraz jakich błędów powinniśmy unikać.
12:30 – 13:00 Przerwa na kontakt z Wystawcami
13:00 – 14:00 Smartkey – nowy standard kontroli dostępu oparty o blockchain – Herman Sadik
SmartKey rozwija gamę produktów, partnerstw i rozwiązań technicznych. Nasze produkty wykorzystują uniwersalny system BIoT (Blockchain of Things) do łączenia urządzeń, technologii, systemów i chmur z platformami blockchain. Pozwala to na szerokie wdrożenie SmartKey w różnych modelach biznesowych. Naszą wizją jest położenie fundamentów pod inteligentne miasta przyszłości, zapewniając im uniwersalny system komunikacji.
14:00 – 15:00 Długa przerwa na kontakt z Wystawcami
15:00 – 16:00 Dlaczego deweloperzy dobrze się komunikują? – Ewelina Wyspiańska-Trojniarz
Wkrótce…
16:00 – 16:30 Przerwa na kontakt z Wystawcami
16:30 – 17:30 Performance na setkę. Jak to zrobić i dlaczego się nie da. – Michał Koczkodon
Mityczne 100 punktów za performance od Google Lighthouse – przeczytałeś niejeden blogpost, w którym autor tłumaczył jak prosto to osiągnąć, a jednak w Twoim projekcie cały czas ten wskaźnik jest daleko od ideału? Ta prezentacja jest dla Ciebie! Pogadanka o web performance w dużych projektach e-commerce – Google Lighthouse, sposobach na ciułanie punkcików za wydajność, narzędziach pomocniczych, wymaganiach klientów i tym wszystkim, o czym na blogach nie przeczytasz.